Dieta odchudzająca dla mężczyzn- czy ma rację bytu?

Bardzo często spotykamy się z teorią, iż dieta na odchudzanie przypisana jest jedynie kobietom, a u płci przeciwnej nie uzyskamy pożądanych efektów bez odpowiedniego treningu. Oczywiście wiele w tym prawdy, jednak nie wszystko jest trafne. Również mężczyźni w przypadku chęci zrzucenia kilogramów powinni stosować specjalnie przygotowany jadłospis, który ułatwi im spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Oczywiście wysiłek fizyczny jest wskazany, aby po diecie na naszym ciele nie pozostała zwisająca skóra, wyglądająca nieestetycznie i wprawiająca wiele osób w kolejne kompleksy. A przecież odchudzamy się po to, by wyglądać i czuć się bosko! Co więc spożywać, żeby szybko i skutecznie schudnąć i jakie wykonywać ćwiczenia?

Dieta odchudzająca nie wiąże się z odstawieniem mięsa

Wiele opinii skupia się na tym, iż aby uzyskać całkowite oczyszczenie organizmu z toksyn i zrzucić uciążliwą tkankę tłuszczową należy całkowicie usunąć mięso z codziennego jadłospisu. Nic bardziej mylnego! Dieta wyszczuplająca powinna zawierać niemałą ilość mięsa, jednak nie może to być tłuste mięso czerwone. Zawiera ono niezliczoną ilość nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu LDL, które nie tylko nie pomogą w odchudzaniu, ale również mogą doprowadzić do powstania wielu chorób, w tym zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL, zapchania żył, miażdżycy, chorób serca, nadciśnienia tętniczego itp.

Jednak wołowina posiada wiele witamin i składników mineralnych, które wykazują właściwości zdrowotne. Jest to przede wszystkim żelazo, witamina B12, czy cynk. W takim wypadku warto ograniczyć spożywanie wołowiny, a nie całkowicie ją odstawić. Wybierajmy też mięso chude.

Świetną alternatywą dla ubóstwianego przez większość z nas mięsa wołowego są ryby, zwłaszcza te tłuste, które posiadają białko i kwasy omega- 3 i 6, np. tuńczyk, łosoś, makrela, śledź. Warto spożywać również rośliny strączkowe (fasola, groch, soja, soczewica), które pozytywnie wpływają na procesy trawienne i dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Ważne jest także jedzenie mięsa wieprzowego, które jest bogate w witaminę B1. Pamiętajmy jednak o wybieraniu wieprzowiny chudej!

Jak wiadomo podstawą zdrowej diety jest drób, pełen białka, które stanowi ważną kwestię podczas odchudzania, gdyż znakomicie podkręca metabolizm, co skutkuje szybszą utratą wagi i zmniejszeniem poziomu tkanki tłuszczowej.

Jak spożywać mięso?

Niezwykle ważną kwestią w przypadku diety wyszczuplającej z zawartością mięsa jest nie tylko wybór odpowiedniego gatunku i odstawienie produktów tłustych, ale również sposób jego podania. Oczywiste jest, iż powinniśmy całkowicie zrezygnować ze smażenia. Warto zamienić pełne tłuszczu kotlety na mięso duszone lub pieczone. Odstawmy też ciężkie i kaloryczne sosy oraz panierki.

Co jeść oprócz chudego mięsa?

 • – warzywa (zwłaszcza strączkowe) i owoce,
 • – pieczywo razowe,
 • – kasza,
 • – białe sery lub odtłuszczony ser żółty,
 • – kefiry, jogurty naturalne,
 • – jajka,
 • – ryby,
 • – owoce morza

Ogólne zasady diety odchudzającej dla mężczyzn

 1. Jedz 5 posiłków dziennie o stałej porze
 2. Nigdy nie pomijaj spożywania śniadania! Nie bez powodu powstała teoria, iż jest on najważniejszym posiłkiem dnia. Śniadanie powinno być pełnowartościowe i dostarczać organizmowi niezbędnych składników, dzięki którym będziesz posiadał energię na wykonywanie codziennych obowiązków
 3. Jedz jak najwięcej owoców i warzyw, jednak pamiętaj, aby tych pierwszych nie spożywać wieczorem
 4. Usuń z diety produkty smażone– zamień je na potrawy gotowane, przygotowane na parze lub pieczone
 5. Wyeliminuj alkohol z diety lub ogranicz jego spożywanie do minimum
 6. Postaraj się pić jak najmniej kawy- zamień ją na wodę, soki owocowe lub ziołowe herbaty
 7. Spożywaj co najmniej 1,5 l wody mineralnej dziennie

Dieta odchudzająca dla mężczyzn a wysiłek fizyczny

 

Podczas odchudzania powinniśmy zadbać nie tylko o zmianę swoich nawyków żywieniowych, ale również o uprawianie sportu. Poprzez wysiłek fizyczny możemy szybciej spalić nadmiar tłuszczu, którego chcemy się pozbyć. W trakcie diety wyszczuplającej niezbędny jest więc trening aerobowy. Właśnie taki rodzaj ćwiczeń pomoże poprawić funkcjonowanie układu oddechowego, obniży tętno w spoczynku, zwiększy objętość krwi, uchroni nas przed powstaniem miażdżycy i cukrzycy, a przede wszystkim ekspresowo spali tkankę tłuszczową.

Trening aerobowy możemy bez zbędnych problemów wykonać w domu. Skupia on w sobie jazdę na rowerze stacjonarnych, wyskoki na skakance, czy po prostu wchodzenie po schodach. Warto również wprowadzić ćwiczenia na świeżym powietrzu np. bieganie, nordic walking.