Jak poprawić formę?

Forma to jest coś, o co możemy długo walczyć. Jej wyznacznikiem jest przede wszystkim nasza wydolność, ale także samopoczucie. To ogół różnych czynników, które sprawiają, że dobrze się czujemy, mamy energię i chęć do dalszej aktywności fizycznej. Jak zatem poprawić formę?

 

Zwiększenie wydolności poprzez trening

Przede wszystkim formę budujemy ćwiczeniami. Dla początkujących powinny być to umiarkowany trening, który polepszy wydolność i sprawi, że wykonamy więcej powtórzeń, a także ćwiczenia będziemy mogli wykonywać dłużej. Wydolność tlenowa zostaje odpowiednio zbudowana poprzez ćwiczenia aerobowe. Polegają one na zwiększeniu pojemności naszych płuc, poprawie odporności i nastawieniu organizmu na stały i długi wysiłek. Z pewnością pierwszym wysiłkiem fizycznym, który przychodzi na myśl jest bieganie. Jednak nie wszyscy są miłośnikami joggingu, a okres jesienno-zimowy również nie sprzyja uprawianiu tego sportu. Warto więc wiedzieć, że wydolność poprawi również taniec, pływanie, czy jazda na rowerze, nawet tym stacjonarnym.

Poleca się jednak kilkunastominutowe codzienne marsze na świeżym powietrzu. Po kilu tygodniach powinniśmy zauważyć większą wydolność i mniejszą zadyszkę przy różnych czynnościach, takich jak spacer, czy np. domowe obowiązki.  Na spacerze z kijami trekkingowymi powinniśmy stopniowo dodawać coraz większą liczbę kilometrów, a podczas tańca wydłużać sobie sesje. Dzięki temu polepszy nam się kondycja i na pewno odczujemy lepsze samopoczucie.

Dla zaawansowanych pomocny będzie trening TABATA. Polega on na krótkich i bardzo intensywnych sesjach treningowych, które składają się z ćwiczeń z wykopami, podskokami i truchtem. Taki trening  jest niezwykle podobny do sztuk walki i skutecznie uczy koncentracji i równowagi. Jest bardzo pożyteczny dla naszej formy, dlatego że pomaga zwiększyć  wydolność i pozwala na zrobienie pełnego treningu w krótkim czasie.

 

Dieta na poprawę formy

Dieta to około 30% naszego sukcesu, dlatego jest taka ważna podczas budowania tzw „formy”. Dzięki diecie jesteśmy w stanie przyjąć więcej składników odżywczych. Dieta powinna być dopasowana do naszych potrzeb. Musi być pełna wartościowych składników, które są jak najmniej przetworzone. Im bardziej będzie prosta, tym lepiej dla nas. Doda organizmowi energii i siły na dalsza walkę o lepszą formę. Dzięki niej będziemy czuli się o wiele lepiej.

Co powinniśmy jeść?

Przede wszystkim skupmy się na prostych daniach, które dodadzą organizmowi energii. Będzie się ona długo rozkładała w naszym organizmie. Zalecane produkty to:

  • – pełnowartościowe węglowodany, w tym pełnoziarnisty chleb i makaron, kasze i ryż; dzięki którym dostarczymy sobie cennego błonnika
  • – owoce, które pełne są wody i naturalnych szybko wchłanialnych witamin
  • – warzywa, które mają w sobie antyoksydanty i wspomagają nasz metabolizm dzięki zawartości błonnika
  • – białko, które znajdziemy w nabiale oraz mięsie, dzięki któremu nasze mięśnie będą miały energię do dalszego działania

W powrocie do formy pomoże nam również odpowiednie nawodnienie. Powinniśmy pić w ciągu dnia co najmniej 1,5 litra wody dziennie, a oprócz tego pomocne dla nas będą herbatki, zwłaszcza te ziołowe.

Zmień swoje nastawienie

W zdobywaniu formy pomoże nam również nastawienie, ponieważ to psychika jest bardzo ważna w naszym trenowaniu. Powinno nam towarzyszyć pozytywne myślenie i ukierunkowanie na cel. Najważniejsze, by cel przez nas obrany był mierzalny, ale także realny. Początki mogą być trudne, dlatego jeśli założymy, że w ciągu miesiąca schudniemy np. 5 kg, to możemy czuć się rozczarowani, jeśli schudniemy tylko 3 i nie uznamy tego za sukces. Pamiętajmy, że forma to nie są cyferki na naszej wadze, ale przede wszystkim nasza wydolność i samopoczucie.  Jeśli np. dłużej możemy biec, czy robimy więcej powtórzeń, powinno stanowić to dla nas ogromny sukces, z którego należy być dumnym.

Nastawienie ma ogromne znaczenie również w trakcie naszej walki o lepsze samopoczucie, dlatego nie traćmy dobrego humoru, nawet jeśli nasze postanowienia nie idą w dobrym kierunku. Nie obwiniajmy się także o przerwy w treningach, czy diecie. Każdy z nas wymaga odpoczynku, dlatego takie przerwy, o ile nie trwają zbyt długo, mogą nam dobrze zrobić.